پرسش های متداول (1395-07-26)


سوالات متداول

  

1-   برای عضویت چه باید کرد؟

جهت اطلاع از عضویت در کتابخانه به منوی عضویت مراجعه نمایید

 

2- ‫شرايط عضويت کتابخانه برای فارغ التحصیلان چگونه است؟  

فارغ التحصیلان دانشگاه هنر اصفهان بعد از فراغت از تحصیل و تسویه حساب می توانند نسبت به عضویت کتابخانه اقدام نمایند. شرایط عضویت را می توانید از منوی عضویت مطالعه فرمایید.

 

3- عضویت  مراجعه کنندگان آزاد چگونه است؟  

مراجعه کنندگان آزاد به دو صورت می توانند از خدمات کتابخانه های دانشگاه هنر اصفهان استفاده نمایند.

الف) عضویت موقت

ب) طرح امانت بین کتابخانه ای

برای اطلاعات بیشتر به منوی عضویت و طرح امانت بین کتابخانه ای مراجعه نمایید

 

4- اعتبار عضويت دانشجويان، اعضاي هيأت علمي و محققين تا چه زماني است؟  

اعتبار عضویت دانشجویان تا زمان فراغت از تحصیل، اعضاء محترم هیئت علمی تا اتمام زمان اشتغال و عضویت موقت به صورت یکساله بوده و قابل تمدید می باشد


5-  براي تسويه حساب کتابخانه چه بايدکرد؟ 

ابتدا وارد پروفايل خود در سايت کتابخانه شده و اگر کتابي به امانت داشته باشند کتاب را به کتابخانه برگردانند و در صورت داشتن جريمه، جريمه خود را از طريق کيف پول پرداخت کرده و سپس جهت تسویه حساب به کتابخانه مرکزی مراجعه فرمايند.

 

6-  به هنگام تسويه حساب چه مدارکي لازم است؟  

به همراه داشتن فرم تسويه حساب و کارت کتابخانه الزامي است. دانشجويان تحصيلات تکميلي علاوه بر مدارک فوق باید تاییدیه ثبت پایان نامه در پایگاه ثبت پایان نامه های ایرانداک را نیز به همراه داشته باشند.

 

7- چگونه مي توان از محل نگهداري منابع در کتابخانه مرکزي و کتابخانه های دانشکده ای مطلع شد؟  

پس از جستجوی کتاب در کتابخانه و بازیابی منبع مورد نظر، با انتخاب گزینه محل نگهداری می توان از محل نگهداری کتاب و همچنین امانت یا موجود بودن آن اطلاع حاصل نمود.

 

8- اعضاء کتابخانه چه تعداد مدرک و براي چه مدت زماني می‌توانند به امانت بگيرند؟  

اعضاء محترم هیئت علمی 20 کتاب به مدت 60 روز، دانشجویان دکتری 16 کتاب به مدت 45 روز، کارشناسی ارشد 11 کتاب به مدت 20 روز، کارشناسی 8 کتاب به مدت 15 روز، کارمندان 10 کتاب به مدت 15 روز، اعضاء موقت 5 کتاب به مدت 15 روز می توانند به امانت ببرند. همچنین تمامی اعضاء می توانند علاوه بر کتابهای دریافتی، 2 کتاب را به صورت امانت موقت به مدت 48 ساعت به امانت ببرند. تعداد تمدید مجاز برای مدارک امانتی نیز به شرط عدم رزرو مدرک دو بار می باشد.

 

 

9-  آيا امکان امانت بين کتابخانه اي با ساير دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي وجود دارد؟  

در حال حاضر امانت کتاب از کتابخانه های دانشگاههای شهر اصفهان امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر به منوی امانت بین کتابخانه ای مراجعه نمایید

 

10- آيا امکان تمديد مدرک به صورت تلفني و از راه دور وجود دارد؟  

در حال حاضر کاربران می توانند با وارد شدن به حساب کاربری خود شخصا نسبت به تمدید مدارک امانتی اقدام نمایند. همچنین در صورتی که تاریخ  امانت مدارک گذشته باشد و کاربر از تعداد تمدید مجاز خود استفاده نکرده باشد و مدرک مورد نظر رزرو نباشد می تواند به صورت تلفنی نسبت به تمدید آن اقدام کند

علاوه بر تمدید تلفنی کاربران می توانند از طریق نرم افزار تلگرام نسبت به آگاهی از مدارک امانتی خود و تمدید آن اقدام نمایند.  برای این کار بعد از وارد شدن به برنامه از منوی امکانات اعضا، گزينه ویرایش اطلاعات شخصی را انتخاب نماييد، سپس ضمن تکمیل اطلاعات شخصی، گزینه " فعالسازی سرویس تلگرام" را فعال کنید و بر روی دکمه تاييد کليک نماييد. در پایان کدی جهت فعالسازی مشاهده خواهید کرد. براي فعال شدن سرويس تلگرام شما ربات Payamnet را به ليست خود در تلگرام اضافه نماييد. سپس در جواب گزينه ثبت نام جديد کد ارسالی  را ارسال نماييد

 

11- چه منابعي در کتابخانه به امانت داده نمي شوند؟  

الف): کتابهاي مرجع

ب): کتابهاي گران بها و نفيس، آثار خطي، چاپهاي قديمي و ...

ج): نشريات ادواري، پايان نامه ها، طرحهاي پژوهشي و ...

د): مواد غيرچاپي مانند فيلم، اسلايد، ديسک فشرده نوري، نقشه و ...

 

12  در صورت تاخير در بازگشت مدارک چه مبلغي را به عنوان جريمه به کتابخانه بايد پرداخت نمود؟  

در صورت تاخیر در بازگشت مدارک به ازاء هر مدرک روزانه سه هزار ریال جریمه محاسبه می شود و برای مدارک امانت موقت مبلغ پانصد ریال به ازاء هر ساعت محاسبه خواهد شد.


13- چگونه جريمه کتاب خود را پرداخت کنيم؟ 

به منظور پرداخت الکترونیکی جرائم دیرکرد کتابخانه به صورت غیر حضوری، وارد نرم افزار کتابخانه شده و نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد نمائید. و از طریق منوی اصلی ←امکانات اعضا←محاسبه جریمه خود، جرائم خود را انتخاب نمائید. سپس گزینه ارسال مالی را انتخاب نمائید و پس از آن از طریق منوی امکانات اعضا← پرداخت آنلاین،  جرائم محاسبه شده را پرداخت نمائید.

لازم به ذکر است جهت پرداخت انلاین جرائم، اتصال به اینترنت و استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر الزامی است. 

پرداخت جریمه دیرکرد به صورت حضوری تنها در کتابخانه مرکزی دانشگاه امکان پذیر است.


14- ساعات كار كتابخانه های دانشگاه چگونه است؟  

برای اطلاع از ساعت کاری کتابخانه به منوی ارتباط با کتابخانه ها مراجعه نمایید.


15-  امکان دسترسی آنلاین به پایان نامه های داخلی چگونه است؟ 

دسترسی به پایان نامه های دانشگاه هنر اصفهان هم از طریق حضوری کتابخانه و هم از طریق کتابخانه دیجیتال امکان پذیر است. برای جستجوی پایان نامه های سایر دانشگاههای کشور، یا به فهرست رایانه ای کتابخانه دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و یا از طریق آدرس http://ganj.irandoc.ac.ir/ در پایان نامه های کل کشور جستجو کنید.

 

16-  براي جستجوي اطلاعات کتابشناختي منابع مورد نياز خود باید به چه پايگاهي مراجعه نمود؟  

ابتدا وارد سایت کتابخانه شده و پس از اطمینان از نبودن منبع مورد نیاز می توانند از سایت کتابخانه ملی و یا خانه کتاب برای جستجوی منبع مورد نیاز خود استفاده نمایند.

همچنین برای بازیابی مقالات فارسی و لاتین می توانند به منوی پایگاههای اطلاعاتی و تامین مقالات در وب سایت کتابخانه مرکزی مراجعه نمایند


17- آرشيو مجلات چاپي چگونه قابل دسترسي است؟  

بخش اسناد و نشريات به صورت قفسه باز اداره مي شود و مدارک به صورت الفبايي قابل دسترسي است و مراجعان مي توانند با راهنمايي کتابدار از نشريات استفاده نمايند. آرشیو مجلات به هیچ عنوان از کتابخانه خارج نمی شود.

 

18- آيا امكان تهيه كپي يا اسكن از كتابها و منابع وجود دارد؟  

امكان تهيه كپي يا اسكن از منابع طبق ضوابط خاص و با رعايت قوانين حمايت از حق مولف ، فراهم مي باشد.


19- در صورت گم كردن يا وارد نمودن خسارت به مدرك امانت گرفته شده چه مبلغي به عنوان جريمه بايد پرداخت نمود؟

در صورت گم کردن و وارد نمودن خسارت به مدرک امانت گرفته شده، کاربر موظف به تهیه نسخه دیگری از مدرک می باشد. در صورتی که مدرک مورد نظر قابل تهیه نباشد، ارزش گذاری مدرک مورد نظر با نظر کارشناسی بخش سفارشات می باشد.


20- آيا می توان منابع علمی مورد نياز خود را جهت خريد پيشنهاد نمود؟  

تنها دانشجویان دکتری و اعضاء محترم هیئت علمی می توانند نسبت به سفارش خرید منابع اطلاعاتی از طریق منوی سفارشات موجود در وب سایت کتابخانه اقدام نمایند. دانشجویان کارشناسی و ارشد می توانند با اعلام درخواست خود به اعضاء هیئت علمی گروه آموزشی مربوطه و تایید آنها نسبت به سفارش منابع اطلاعاتی اقدام نمایند.


21- آيا کتابخانه تسهيلاتي براي جستجو در اينتر نت فراهم آورده است؟  

در حال حاضر در کتابخانه مرکزی فضایی جهت جستجو در پایگاههای اطلاعاتی در نظر گرفته شده است.


22- برای جستجوی مقالات کنفرانسهای داخلی و برگزاری کنفرانسها از چه منبعی می توان استفاده کرد؟ 

برای آگاهی از لیست و تقویم کنفرانسهای داخلی و جستجو در مقالات کنفرانسی از سایت مرجع دانش با آدرس http://www.civilica.com/ استفاده نمایید.


        23- DOI مقاله چیست و چگونه می توان آن را پیدا کرد؟ 

DOI سرنام عبارت Digital Object Identifier (شناساگر اشیاء دیجیتالی) شامل مجموعه‫ای از اعداد و گاهی حروف و علامت‫هاست که به هر نوع منبع دیجیتالی اختصاص می‫یابد. در پایگاههای اطلاعاتی الکترونیکی، در کنار اطلاعات مقاله از جمله عنوان، نام نویسنده و ...، می توان شماره DOI مقاله را نیز مشاهده کرد.


24- مراحل آماده سازی یک منبع از زمان خریداری تا زمان استفاده از آن چیست؟ 

هر منبع خریداری شده توسط بخش سفارشات، ابتدا پس از بررسی و تطبیق ، به مهر مخصوص مالکیت و ثبت کتابخانه مهمور شده سپس در بخش فهرستنویسی، اطلاعات توصیفی و تحلیلی آن وارد نرم افزار می شود و شماره راهنما برای آن تعیین می شود.  پس از آن در بخش آماده سازی برچسب شماره راهنما و  بارکد مربوط به آن الصاق میشود و برای قرارگیری در قفسه های مخزن به بخش امانت منتقل می شود.


25- چه منابعی در کتابخانه مرکزی فهرست نویسی  می شود ؟  

کلیه منابع اطلاعاتی چاپی یا الکترونیکی مانند کتب فارسی و لاتین ، پایان نامه های دانشجویی ، نشریات علمی لاتین و .... در کتابخانه مرکزی سازماندهی می شوند و اطلاعات آنها از طریق نرم افزار جامع کتابخانه ای در شبکه دانشگاه و علاوه بر آن از طریق وب سایت کتابخانه مرکزی قابل جستجو و بازیابی است. 


26- مدت زمانی که نیاز است یک منبع مراحل  ساماندهی و آماده سازی را طی نموده و قابل استفاده باشد  چقدر است؟ 

این زمان بسته به حجم و تراکم کار و نوع منبع ، معمولا بین 15 – 20 روز می باشد.


27-  آيا امكان دانلود كتابها در کتابخانه دیجیتال وجود دارد؟  

خیر. تنها اطلاعات کتابشناختی کتاب و پایان نامه قابل دریافت می باشد. اما امکان تورق متن کامل کتابها میسر است.


28- آیا عکس گرفتن یا کپی گرفتن از پایان نامه ها مجاز است؟ 

خیر از متن پایان نامه به هیچ عنوان ولی از قسمت منابع یا فهرست با اجازه مسئول و روی میز مسئول می توان عکس گرفت


29- ‫آیا کتابخانه امکان دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی لاتین را دارد؟  

استفاده از پایگاههای اطلاعاتی لاتین از طریق سامانه دسترسی به مقالات امکان پذیر است. در حال حاضر اکثر پایگاههای اطلاعاتی و پایگاههای اطلاعاتی استنادی و همچنین دانلود کتاب از طریق سامانه فوق امکان پذیر است.


30- چه منابعی در کتابخانه از طریق الکترونیکی و بدون حضور در کتابخانه قابل تهیه است؟  

مقالات لاتین از طریق سامانه دسترسی به مقالات از طریق ایجاد عضویت و تایید کتابخانه بدون حضور در کتابخانه قابل تهیه است. همچنین مقالات فارسی نیز در محدوده IP دانشگاه قابل دسترسی است. علاوه بر آن کاربران محترم می توانند ضمن عضویت در کتابخانه دیجیتال نسبت به مشاهده متن پایان نامه ها و کتابهای فارسی و لاتین اقدام نمایند.

31-  کتابخانه جهت یافتن مقالات فارسی به چه پایگاههایی دسترسی دارد؟  

جهت یافتن مقالات فارسی می توانید از پایگاههای مجلات تخصصی نور، مگیران، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فن آوری، نمامتن و سیویلیکا استفاده نمایید. لازم به ذکر دسترسی به مقالات پایگاههای فوق تنها از طریق محدوده IP دانشگاه امکان پذیر است.

تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 ثنا محفوظ می باشد.